4.Çakra Açma ( Kalp Çakrası )

Sihirli Us6 Aralık

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Sihirli Us

Toplam : 68 Yazı

Toplam Okunma : 183396 Kez

Yazar Hakkında
<%=h_detail.InnerText.ToString() %>

 

4.Çakra Açma Çalışması ( Kalp Çakrası)

Kalp bölgesinde yer aldığı için 4. Çakraya kalp çakrası da denilir. Rengi yeşildir, ayrıca pembe ve altın sarısı ile de temsil edilir.
Yeryüzünde en çok bulunan iki renkten biri yeşil diğeri ise mavidir. Cennet tanımlarında ‘’yemyeşil ‘’ ifadesi bolca kullanılır. Türbelerin rengi yine yeşildir. Yeşil ‘’dinsel ‘’ bir renk olarak algılanır. Hepimiz doğada kendimizi huzur içinde hissederiz ve doğanın rengi yeşildir. Duyguda kabulü temsil eden kalp çakramız Dünya’yı temsil eden ilk üç çakradan ( kırmızı, turuncu, sarı ) sonra bizi huzura götürürken sevgiyi almamızı ve vermemizi yani sevilip sevmemize aracılık eder.

İlgili element : Hava

Sembol: 12 yapraklı lotus
Bedende ki ilgili bölgeler; kalp, sırtın yukarısı, göğüs ve göğüs boşluğu , akciğerler, kan ve dolaşım sistemi ve deri.
İlgili salgı bezi: Timüs
Timüs bezi büyümeyi düzenler ve lenf sistemini kontrol eder. Ayrıca bağışıklık sistemini destekleme ve güçlendirme işlevi vardır.

                                     

Dördüncü Çakra Amacı ve İşlevi
Tüm çakra sisteminin merkezidir. Üç düşük fiziksel ve duygusal merkezle üç yüksek zihinsel ve ruhsal merkezleri birleştirir. Sembolü olan altıgen, bu üç yüksek ve düşük çakranın nasıl karşılıklı olarak  birbirleriyle iç içe geçtiklerini anlatır. Unsuru hava, duyusu dokunuştur.  Bu, kalbin esnekliğini, ilişki kurma yeteneğini ve aynı anda dokunma ve dokunulma özelliklerine sahip olduğunu gösterir.
Dördüncü çakra sevgiyle kabulde olmamızı anlatır. Kalp çakrasının enerjisi çok güçlü akar ve açık bir kalp çakrası, başkaları üzerinde, kendiliğinden iyileştirme ve dönüştürme etkisi yaratabilir.
Kalp çakrası ‘’Gönül Gözü’’ olarak ifade edilen içsel görü yeteneğiyle ve özümüzle iletişime geçmemizin geçiş kapısıdır. Açık bir kalp çakrası 3. Göz diye tanımlanan alın çakrası ile birlikte kullanıldığında ilahi akışla bir olabilme gücünü aktifleştirir.
Uyumlu Çalışma
Diğer çakralarla uyumlu çalışan, tamamen açık bir kalp çakrası, ilahi sevgi için bir köprüdür. Şefkat,yardım etme isteği size doğal görünür. Davranışlarınız samimi, uzlaştırıcı, birleştirici ve hatta iyileştiricidir.
Duygularınız iç çalkantılardan, şüpheden ve belirsizliklerden uzaktır. Kendinizi güvende ve huzur içinde hissedersiniz. Kabulde ki haliniz sizi itiraz eden tavırlardan uzak tutar ve olanı kolayca onaylarsınız.

Yetersiz Çalışma
Kalp çakrasının yetersiz çalışması başkalarının sevgisine bağımlı  olmaya neden olur. Kırılgan ve dışlanmışlık hissi yoğundur. Kendi kendine kalma, kabuğuna çekilme ve sevilmediğini düşünmeye yol açan davranışlar görülür. Bu kabul görmeme korkusu aşırı verici ve arkadaş canlısı tavırlarla gizlenebilir.
Kapalı Kalp Çakrası
Soğukluk,  olaylar karşısında kayıtsız tavırlar ve hatta merhametsizlik şeklinde kendini gösterir. Dengesizlik ve yoğun dış dürtülere ihtiyaç duyma hali görülür.
Dördüncü Çakrayı Temizleme ve Canlandırma Çalışmaları
Doğada geçirilen zaman , eğer seviyorsanız evde yetiştireceğiniz  yeşil yapraklı bitkiler ve çiçekleri seyretmek içinizde ki sevgi dürtüsünün hareketlenmesine yardım eder. Karşılıksız göstereceğiniz sevgi ile kalp çakrası harekete geçer.


Müzik : New age müziklerin yanında doğu yada batının geleneksel müzikleri kalp çakrası için uygundur. İlahiler ya da meditasyon sırasında kullanılan müzikler de etkilidir.
Ses:  Kalp çakrasına ait ses ‘’a’’ dır. Tüm seslerin içinde en açık olanı budur.
Renk Terapisi : Yeşil: bize yeni enerji sağlar. Pembe: Kalpteki gerginlikleri giderir ve şefkat duygusunu arttırır. Yaratıcı etkileri destekler.
 

Değerli Taş Terapisi

Pembe kuvars:  Şefkati ve sevgiyi arttırır. Sevgiyi kolayca alıp verme dengesinin kurulmasına yardım eder.
Pembe ve Yeşil Turmalin: Turmalin doğada kendiliğinde yedi renkte bulunan bir taştır. Tüm renkleri bir arada kullanıldığında dengelenmeye yardımcı olur. Yeşil ve pembe turmalini 4.  Çakra çalışmalarında kullanabileceğiniz gibi sürekli olarak üzerinizde taşıyabilirsiniz. Sevginin neşe veren yönünü fak etmenizi sağlar
                

Malahit : Özellikle yoğun kalp kırıklıkları ve eskiden kalmış atılamayan izlerin silinmesinde ve kabule geçişte yoğun etkileri olan bir taştır.
Zümrüt: Taşlar içinde en kıymetli olanlardandır ve ilahi aşka geçişi kolaylaştırır. Kabulde olma ve akışta yaşama için yardım eder. Ayrıca gençleştirir ve şifa enerjisini arttırır. Kök olarak ya da işlenmemiş zümrütleri uygun fiyatta bulabilirsiniz.
Yeşim Taşı: Huzur, bilgelik ve alçakgönüllülük verir. Sakinleştirir ve rahat  uykuya geçişi kolaylaştırır.
Aroma Terapi
Gül  yağı : Bedensel hazları canlandırırken aynı zamanda sevgiye dönüşmelerine yardım eder. Gül kokusu hafızayı güçlendirir.

                              

Dördüncü çakra özet 
Bu çakranın düzensiz çalışmasının en önemli sebeplerinden biri geçmiş kalp kırgınlıklarıdır. Unutamadığımız , helalleşemediğimiz her kişi ya da olay bizim kabulde olmamıza engeldir. Hal böyl olunca sevgiyi ve sevilmeyi de kabul edemeyiz. Yoğun alınganlıklar içinde olur ve karşımızda ki ne derse desin savunmaya geçmeye mecbur hissederiz kendimizi. Bu çakramız cennetin kapısıdır, buradan geçtiğimizde ifademiz açılacak ve dönüştürme gücümüzü kullanarak hayatımıza istediklerimizi kolayca yaratabileceğiz. Eğer dilekleriniz bir türlü olmuyor, yeterince sevilmediğinizden ya da olanların sizin alehinize sonuçlandığından şikayetleriniz varsa kalp çakranızda sorun var demektir.
En önemlisi geçmişle HELALLEŞMEKTİR, bakınız AF ETMEK değil, helalleşmek denmesinin sebebi birinde karşılıklı bir hal olduğunu, bir alışverişin dengelenmesi ifade edilirken diğerinde bir kusura gönderme vardır ki bu bir kandırmacadır. Kimse kimseyi affedemez, kusur diye gördüğünü en fazla görmezden gelir insan.
Karşılıksız sevgi ile akabileceğiniz ortamlarda  ve bu tarz eylemlerde bulunun. Doğada bulunun hayvanlarla ve  çocuklarla zaman geçirin. Sosyal yardım kurumlarında yer alın. Hiçbir karşılık beklemeden ‘’selam ‘’verin, gülümseyin ve hatta kahkaha atın. Sevmek sevmek  getirir.

Yoğun çalışmalar için , doğada ya da sessiz bir ortamda sevdiğiniz inanışa ait ruhsal tınılar eşliğinde nefesi  yani hayatı içinize tam olarak doldurarak niyet edin ve gevşeyin. Çalışma sırasında gül kokulu tütsü yakabilirsiniz. 

Niyet Önerisi
Kalbimde ki katılıkları bırakıyorum
Helalliklerimi alıyorum ve Helallik veriyorum isteyene
Sevgiye ve özüme giden yolları açıyorum
Sevgiyle ve esneyerek kabul ediyorum olanı.
Hayat bana sevgiyle aksın
Dualarım kabul olsun


Sevgiyle kalın

 

 

Yazar : Sihirli Us
Okunma Oranı : 15805 Kez Okundu.
Tarih : 6 Aralık
Paylaşın Yazdır Mail Gönder
Önceki Yazı Sonraki Yazı

Yorumlar (4Yorum)

sevda 09.12.2012

Yazi için ellerinize sağlık.Niyet onerisi çok guzel , net .Tskler, sevgiler,

Devrim 14.02.2014

Seri çok güzel.Emek için,paylaşım için çok teşekkürler..

Ebru 08.01.2015

Çok teşekkürler,çok net ve çok samimi açıklamalarınız için..

Ali Erdem 13.07.2015

Teşekkürler.

Yorum Yazın

Sosyal
Sihirli Us Takvimi

28

Ağustos 2015

8. Ay,31 Gün,35. Hafta